Inżynieria

Obniżanie stężenia rtęci w spalinach
Zajmujemy się studiami i doradztwem w zakresie technologii do obniżania i eliminacji stężenia rtęci w spalinach, powstających podczas spalania węgla brunatnego w elektrowniach i ciepłowniach. Opracowujemy studia dla małych lokalnych źródeł i wielkich bloków przemysłowych w zakresie przepływu spalin od 10 000 do 3 000 000 m3/h.
Opracowanie studiów realizuje nasz dział inżynierii, patrz kontakt.

Dozowanie węgla aktywnego do spalin
W praktyce najczęstszą metodą jest zmniejszenie zawartości rtęci przez dozowanie sproszkowanego węgla aktywnego do spalin. Dzięki dużej powierzchni właściwej węgiel aktywny może wiązać rtęć z powierzchni na zasadzie absorpcji. Dozowanie węgla do układu jest procesem złożonym, ponieważ ważne jest bardzo dokładne rozłożenie węgla aktywnego w strumieniu spalin. Najczęściej węgiel aktywny jest wtryskiwany do układu w punkcie przed wejściem spalin do nagrzewnicy powietrza, a mianowicie w zakresie temperatur spalin 140-180°C. Węgiel aktywny jest następnie porywany przez strumień spalin do dalej zainstalowanego filtra tkaninowego, gdzie rtęć związana z powierzchnią węgla aktywnego jest separowana na tkaninie filtracyjnej. Odfiltrowany węgiel jest następnie odprowadzany wraz z odfiltrowanym popiołem do wysypów filtra tkaninowego do systemu składowania za pomocą zainstalowanego transportu pneumatycznego, lub część odfiltrowanego materiału jest doprowadzana z powrotem na wejście filtra tkaninowego do ponownego użycia.
System wykorzystujący dozowanie węgla aktywnego w połączeniu z instalacją filtra tkaninowego może odseparować do 99% rtęci zawartej w spalinach. Na powierzchni węgla aktywnego można, oprócz formy tlenkowej rtęci, wychwytywać w pewnym stopniu również formę elementarną (pierwiastkową) rtęci. W celu zwiększenia skuteczności wychwytywania pierwiastkowej formy rtęci do węgla aktywnego można dozować związki na bazie halogenów (np. bromki) w celu opisanego wyżej utleniania na dwuwartościową formę rtęci. Ilość węgla aktywnego wprowadzanego do procesu musi być zoptymalizowana na podstawie rzeczywistych parametrów pracy kotła i nawiązującego systemu. Ponieważ przy spalaniu węgla brunatnego o wysokiej zawartości popiołu można oczekiwać wyższego stężenia popiołu lotnego w spalinach. Popiół wytwarzany przez spalanie węgla ma podobne właściwości jak wtryskiwany węgiel aktywny, tj. ma dużą powierzchnię właściwą. Przy wystarczającej ilości w spalinach popiół lotny może wiązać na powierzchni rtęć. Ten proces pozwala zaoszczędzić na zużyciu drogiego węgla aktywnego.

Modyfikacje absorberów odsiarczających
Metoda ta opiera się na odpowiedniej modyfikacji separatorów kropelkowych istniejących absorberów technologii mokrego odsiarczania zainstalowanych w elektrowniach węglowych.